Haber

Yozgat’ta Kişniş Ekiminden 337 Kilogram Ürün Elde Edildi

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince Boğazlıyan İlçesi Bodycili köyünde 1.5 dönümlük alana ilk kez ekilen kişniş hasadından 337 kilogram eser elde edildi.

Tıbbi ve aromatik bitki türlerinden biri olan kişniş, Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Kapaklı köyünde İdris Oğuzhan adlı çiftçiye ait 1.5 dönümlük alanda ilk kez hasat edildi. 1,5 dönüm alana ekilen kişnişte verim beklenenin üzerinde oldu. Hasattan sonra 337 kilogram verim elde edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat’ta tıbbi ve aromatik eserlerin çoğalması ve eserlerin yöre ile uyumunun sağlanması amacıyla kişniş ile denemeler yaptıklarını söyledi. Dış ticaret potansiyeli de olan değerli bir şifalı bitkidir. Ülkemiz iklim ve toprak koşulları açısından kişniş üretimi için oldukça uygundur. Çiftçimiz İdris Oğuzhan’ın 1,5 dönümlük deneme tarlasına 2,5 kilo tohum ekildi ve 337 kilo eser elde edildi. 100 kilogram eser alınırken, yaptığımız denemede hektardan 225 kilogram verim alındı.” dedi.

Özkaya, kişniş gibi tıbbi ve aromatik bitkiler dikmek isteyen çiftçilerin il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi alabileceğini, çiftçilere yol göstermeye hazır olduklarını ifade etti. – YOZGAT

bogazkale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu