Haber

Yemen: Petrol limanlarına yönelik Husi saldırılarının yıkıcı mali sonuçları var

Yemen Maliye Bakanı Salim bin Berik, İran destekli Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırılarının ülke için yıkıcı mali sonuçları olduğunu söyledi.

Ülkenin resmi ajansı SABA’da yer alan habere göre Yemen Maliye Bakanı Bin Berik, ABD’nin Yemen Büyükelçisi Steven Fagin ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi.

Görüşmede Yemen’deki savaşın etkileri ile hükümetin ekonomik ve mali reform çabaları ele alındı.

Görüşmede Bin Berik, Husi milislerin güneydeki Hadramaut ve Shabwa vilayetlerinde bulunan petrol limanlarına yönelik düzenlediği saldırıların etkilerine dikkat çekerek, Husi saldırıları sonucunda petrol ihracatının durma noktasına geldiğini söyledi. ülke için yıkıcı mali sonuçlara yol açtı.”

Husilerin düzenlediği saldırılara karşı uluslararası alanda sergilenen kararlı duruşun değerine değinen Bin Berik, Yemen hükümetinin zorlukları aşmak ve altyapıyı geliştirmek için daha fazla uluslararası maddi ve teknik desteğe ihtiyacı olduğuna işaret etti.

ABD Büyükelçisi Fagin de ülkesinin Yemen’in istikrara kavuşmasına ve ekonominin toparlanmasına desteğini sürdüreceğini belirtti.

Husiler limanlara saldırıyor

Yemen’de İran merkezli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Yemen hükümeti ve Husiler arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim’de sona erdi.

Husiler, Ekim ayında Hadramaut eyaletinin idari merkezi Mukella’daki Dabbe Petrol Limanı ile Şabva’daki An-Nuseyme Petrol Limanı’nı ve 9 Kasım’da Kuna Limanı’nı hedef aldı.

Husiler yaptığı açıklamada, “Saldırıyı, Dabbe Limanı’ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak gerçekleştirdik.” terim kullanıldı.

Saldırı uluslararası düzeyde kınanırken, Husilere gerilimi tırmandırmamaları ve bu tür saldırılara son vermeleri yönünde çağrılarda bulunuldu.

Ülkede yıllardır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ciddi boyutlara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu