Haber

Naci Görür deprem bölgelerini tek tek saydı: Özellikle İstanbul Avrupa yakası.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı sarsıntıların ardından gözler olası İstanbul sarsıntısına çevrildi. Uzmanlar hazırlık konusunda uyarmaya devam ediyor. prof. Dr. Naci Görür, Ekonomi Gazeteden İbrahim Ekinci’ye, “İstanbul’daki sanayi yerleşimi için de özel çalışmalar yapılmalı. Yakın çevre dahil birçok sanayi kuruluşu ve OSB Marmara dışına çıkarılmalı.” Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi ‘sanayi şehri’ olarak nitelendirilen illerde ortaya çıkan gerçeklerin sanayi açısından bir hazırlığın olmadığını gösterdiğini anlatan Görür, “Hazırlanmak için 20 milyar dolardan kaçarsanız kaçarsınız. 100 milyar dolar ödeyecek. Can kaybı da farklı” dedi.

“TÜSİAD, TİCARET ODALARI DEPREM İÇİN HAZIR MI?”

Olası Marmara Depremi’nin Türkiye’yi ekonomik ve siyasi olarak uzun yıllar toparlayamayacağı bir sürece iteceğini belirten Naci Görür, “Soruyoruz. Bir şehri dayanıklı hale getirmek, ekonomiyi depreme dayanıklı hale getirmek demektir. TÜSİAD nerede, TÜSİAD nerede, TÜSİAD nerede? ticaret odaları neden açıklamıyorlar depreme hazırlar mı tesisleri hazır mı bir gün biri çıkıp biz dirençliyiz dedi biz bunu yaptık tüsiad istişare toplantısına katıldım var böyle bir hazırlık yok.Tarih tekerrür ederse İstanbul’da da aynısı olur.Ne olacağı belli.Burada daha kötü.Maraş’ta, Gaziantep’te sanayi yoğunluğu İstanbul’a göre daha az.Aynısı burada olsa, Marmara Bölgesi’nde ekonominin çarkları durur, bölge çöker. Bu bölge çökerse bütün Türkiye çöker. Türkiye’deki üretimin yarısından fazlası bu bölgede. Bunu söylemek bir kehanet değildir. Türkiye’nin ekonomik ve siyasi bağımsızlığı tehlikede. 10-15 yılda Marmara Bölgesi’nin çarklarının aynı hızla dönemeyeceği bir durumdur. Durumu hayal edelim. Böyle bir durumda siyasi bağımsızlıktan söz edilemez. Bir Marmara depremi olursa bu ülke kolay kolay sırtını düzeltemez.”

BİNGÖL-KARLIOVA’YA DİKKAT

prof. Görer, Kahramanmaraş depreminin etkisiyle Bingöl-Karlıova bölgesinde riskin arttığını söyledi. Görür’e göre Türkiye’de deprem beklenen bölge ve iller şöyle: “Marmara, Erzincan, Bingöl-Karlıova, Ege Bölgesi’nin tamamı, İzmir’in ortasındaki kıyı bölgeleri-Antalya. Kayseri-Sivas-Doğu Erzincan–Malatya’nın kuzeyi, İstanbul Özellikle Avrupa yakasında.Kıyılardan 10 km’ye kadar olan bölgelerde şiddetli hissedilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu