Haber

Türkiye’de Bir İlk: Geleceğin Spor Yöneticilerini Yetiştirmek İçin Dev İş Birliği

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), bir ilke imza atarak Basketbol Odaklı Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı’nı başlatıyor. Geniş kapsamıyla benzersiz olan ve Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan program, basketbol ile geleceğine yön vermek isteyenler için değerli bir fırsat sunmanın yanı sıra, basketbolu olan bireylere de çift kişilik çalışma fırsatı sunacak. veya aktif olarak sporla uğraşıyorlar. Bu programdan yararlanmak isteyen adaylar, 10-30 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Bahçeşehir Üniversitesi web sitesi üzerinden online başvurularını yapabileceklerdir.

TBF Lideri Hidayet Türkoğlu yaptığı açıklamada, iki kurum arasındaki işbirliğinin değerine vurgu yaparak, “Türkiye Basketbol Federasyonu olarak; Başarının her zaman her alanda istikrarlı ilerleme ile elde edileceğinin bilincindeyiz ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Uzaktan eğitim platformumuz TBF Akademi’de geldiğimiz nokta ve ulaştığımız sonuçlar, yayınladığımız TBF kitapları ve dünyaya örnek olan teknolojik atılımlarımız bu vizyonun en somut kanıtları oldu. Şimdi bir yenisine daha imza atmak için ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Bahçeşehir Üniversitesi ile değerli bir iş birliğine imza atıyoruz. Önümüzdeki dönemden itibaren TBF ve BAU işbirliği ile Türkiye’de ilk kez Basketbol Odaklı Spor Yönetimi Yüksek Lisans Programı uygulanıyor. Program, basketbol ile geleceğine yön vermek isteyen herkese çeşitli burs imkanlarıyla ikili çalışma imkanı sunacak. Bu proje aynı zamanda; Bugüne kadar basketbolun farklı alanlarında görev yapmış, bilimsel ve akademik yöntemlerle yetiştirilmiş yöneticiler olarak bireylerin Türk basketboluna yeniden kazandırılmasına katkı sağlayacaktır. Türk sporunu ve basketbolunu daha ileriye taşımak için Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte hazırladığımız Basketbol Odaklı Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı’nın camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedim.

Türkiye Basketbol Federasyonu ile 2020 yılından bu yana iş birliği içinde çalıştıklarını belirten Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Buradaki amacımız hem teoriyi hem de pratiği bütünleştirerek sporla uğraşan sporcularımıza ve spor hayatı sonrasında kariyerlerine devam etmek isteyenlere çifte kariyer fırsatı sunmaktır. Teori ve pratiğin tamamen basketbol sporuna özgü olan teori ve pratik alanındaki uzmanlarla iş odaklı özgün bir içeriğe sahip olduğunu vurgulayan Karadeniz, “Tasarlanan yüksek lisans programı özellikle üniversitemizin sahip olduğu gençlere yöneliktir. uzun yıllardır spor bilimleri alanında eğitim vermekte, vermiş olduğu burslar, üniversite takımları ile elde ettiği başarılar ve bilimsel başarıları. Alanına katkılarının yeni bir örneğidir. İlgili projemizin güzel sonuçlar vereceğine ve ülkemize katkı sağlayacağına inancımız tamdır.”  

TBF Basketbol Gelişim Müdürü Fırat Eser, sektöre ve akademik alana katkı sağlayacak bir program oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “Türkiye Basketbol Federasyonu olarak eğitim alanındaki atılımlarımıza bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. basketbolda gelişmeye ve ilerlemeye devam edecek. Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile hayata geçireceğimiz Basketbol Odaklı Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı ülkemizde bir ilk olacak ve Türk basketbolunu akademik açıdan destekleyecek, akademik nitelikleri yüksek kişileri camiamıza kazandıracaktır. . Bugüne kadar basketbolun çeşitli dallarında hizmet vermiş sporcu, hakem, antrenör ve yönetici gibi paydaşlarımız da akademik gelişimleri için bu yüksek lisans programını değerlendirebilecekler. 4 yıllık lisans mezunu herkesin başvurabileceği bu program sayesinde Türkiye Basketbol Federasyonu’nun spor uzmanları ve profesyonelleri ile Bahçeşehir Üniversitesi’nin güçlü akademik kadrosunu bir araya getirmeyi ve basketbola katkı sağlayacak olumlu sonuçlara ulaşmayı amaçlıyoruz. hem sektör hem de akademik alan. Hibrit sistem ile gerçekleşecek derslerin programa katılacak kişilerin devam eden programlarını aksatmayacak şekilde planlanmasına özen gösterilecektir. Bu değerli projenin basketbolun tüm paydaşlarına ve camiamıza hayırlı olacağına inanıyorum” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Programın amacının dünyadaki gelişmeleri takip eden ve basketbol ekosistemine destek veren yöneticiler yetiştirmek olduğunu vurgulayan program koordinatörü Doç. Gülberk Gültekin Salman, “Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans programımız 2008 yılından bu yana çok sayıda mezun vermiştir. Mezunlarımız halen Türkiye’nin ve dünyanın önemli spor organizasyonlarında görev yapmaktadır. Mezunların arasında basketbol kulüplerinde çalışanlar olduğu gibi birçok milli basketbolcumuz da var. Yüksek Lisans Programı kapsamında öğrencilerimize sağladığımız imkanlarla BAU’nun TBF ile birlikte basketbol ekosistemine güçlü ve donanımlı yöneticiler yetiştireceğine inanıyorum.” dedim.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

defne-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu