Ekonomi

JPMorgan’dan aşağıdaki rekor tahmini

JPMorgan, beklenen bir ABD resesyonu öncesinde altındaBir yatırım fırsatı gördüğünü, yıl sonunda fiyatların 2 bin doların üzerine çıkacağını ve 2024’ün prestijiyle faizlerin rekor seviyelere çıkacağını tahmin etti.

Bankanın Global Emtia Araştırmaları İcra Kurulu Başkanı Greg Shearer, Fed’in gelecek yılın ikinci çeyreğinde beklenen faiz indirimlerini uygulamaya başladığında ABD’de düşen reel getirilerin değerli metal için “önemli bir itici güç” olacağını vurguladı.

Altın, ABD’nin faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığına dair işaretler, merkez bankalarının yaptığı alımlar ve güvenli liman taleplerinden bulduğu takviyelerle son 12 ayda %15 arttı. Mayıs ayı başlarında değerli metal, 2020’de ulaştığı 2.075 $’lık rekor seviyeye yaklaşmıştı.

JPMorgan, Fed’in nakit genişlemesinden bir süre önce ABD’de resesyon öngörüsüne yönelik artan risklerin ortasında, 2024’ün son çeyreğinde altının onsu için hedef fiyatı 2.175 $ olarak belirledi.

Shearer Çarşamba günü katıldığı toplantıda, “Altın varlıklarının ve uzun vadeli altın ve gümüş yatırımlarının hem döngü sonu çeşitlendiriciler olarak hem de önümüzdeki 12-18 ay boyunca iyi performans göstereceği bir noktadayız” dedi.

Bankanın emtia araştırma başkanı, önümüzdeki dönemde ekonomide yaşanabilecek olası gelişmeleri de değerlendirerek, “Altın ve gümüş piyasaları ABD’de yumuşak iniş mi yoksa sert iniş mi olacağı konusunda tereddütlü bir duruş sergiliyor ancak olası bir düşüş olursa” Daha belirgin bir durgunluk, faiz oranlarında daha dramatik bir düşüş göreceğiz.” kurmak.

Greg Shearer, para yöneticilerinin altın vadeli işlemlerinde net uzun pozisyonlarının bu yıl arttığına ancak süreçlerin hala çok ağır olmadığına dikkat çekti.

Öte yandan, merkez bankası alımlarının fiyatlar için güçlü bir katalizör olması gibi fiziki talebi etkileyen başka faktörler de var.

Jeopolitik risklerin altını hükümetler için daha da cazip hale getirdiğini sözlerine ekleyen Shearer, “Burada gerçekten satın alma ve para birimleri dışındaki varlıkları çeşitlendirme hevesi görüyoruz.”

koyulhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu