Yaşam

Halen Sırrı Çözülememiş! İrlanda Açıklarında Yedi Yılda Bir Ortaya Çıktığına İnanılan Ada: Hy-Brasil

İrlanda’nın batı kıyılarına yakın bir noktada bulunan Hy-Brasil Adası’nın yedi yılda bir denizin üzerine çıktığına inanılıyor. Halk efsanelerine husus olmuş bu ada, Orta Çağ periyodunda birçok haritada işaret edilmesine karşın yıllar geçtikçe haritalardan silinmeye başladı. Gelin daima birlikte hala gizemini koruyan bu adanın kıssasını birlikte inceleyelim…

Kaynak: https://blogs.loc.gov/maps/2020/06/hy…

Hy-Brasil Adası, hiç keşfedilmemesine karşın 14.yüzyıl ve 19.yüzyıla ilişkin olan kimi haritalarda İrlanda’nın batı kıyılarına yakın bir noktada yer aldı.

Tarihçiler, Orta Çağ devrinde haritacıların tüm yerleri ve pozisyonları denetim edememesi ve bu nedenle bazen ezkaza haritalarına varlığı söylentilere dayanan pozisyonlar dahil etmesinden kaynaklandığına inanıyor.

Brasil Adası, yüzyıllar boyunca Atlantik Okyanusu haritalarında gösterildi.

Bracile isimli ada birinci olarak 1325’te Mayorkalı haritacı Angelino Dulcert tarafından bir portolan haritasında gösterildi. Venedikli haritacı Andrea Bianco, 1436’da Insula de Brasil isimli bir adayı bir haritaya yerleştirdi.

Tarihçiler, harita yapımcılarının varlığına ilişkin söylentileri duyduktan sonra hayalet adayı haritalarına yerleştirdiğine inanıyorlar.

Hy-Brasil’in varlığı hakkında adayı bulmak için birçok sefer başlatıldı. Hiçbir zaman bulunamamasına rağmen, Brasil Adası, son kez bir İngiliz Amirallik Haritasında gösterildiği 1873 yılına kadar haritalarda görünmeye devam etti.

12. yüzyılın başlarında İrlandalılar, her yedi yılda bir İrlanda’nın batı kıyısı boyunca görülebilen garip bir adanın varlığına inanıyorlardı.

Halk ortasında ‘sisli bir bir ada’ yahut beşerler ona yaklaştığında kaybolan bir ‘yüzen ada’ hakkında kıssalar oldukça ünlenmişti.

Daha sonra öyküler İrlanda folkloru ile ilgili kitaplarda basıldı. 7 Temmuz 1878’de County Cork sakinleri tarafından ilk kez görülen büyülü bir ada hakkında bir hikaye olarak yayınlanan metinler epey ilgi topladı.

Adanın ortadan kaybolması ve daha sonra her yedi yılda bir İrlanda’nın batı kıyılarında ortaya çıkması bu cins öykülerin ana konusu olmuştu.

“Brasil” ve “Hy-Brasil” isimlerinin kökeni bilinmemektedir, lakin İrlanda geleneğinde, İrlanda’nın kuzeydoğusundaki eski ailelerden biri olan Uí Breasail’den (“Bresail’in torunları”) türediği düşünülmektedir.

Ada, Brasil, Brazil, Breasil, Hy-Brasil’den O’Brasil’e kadar pek çok isim değiştirmişti.

Adaya tarih boyunca halk hikayeleri dışında herhangi bir bulguyla sonuçlanamayan birçok keşif gezisi yapıldı.

1480 ve 1481’de iki kaşif, gizemli adayı bulmak için İrlanda kıyılarında iki aydan fazla mühlet geçirmek üzere Bristol’den yola çıktı. Her iki seferin de sözde başarısız olmasına rağmen, 1497’de İspanyol bir diplomatın “Brasil’i bulan Bristol’lü adamlar” isimli bir raporu bulundu.

Fransız bir kaşif olan M. de La Boullaye Le Gouz’un 1629 tarihli raporu, birkaç denizcinin Hy Brasil’i nasıl keşfettiğini anlattı. Ayrıca, Derry’de yaşayan bir adamın İngiltere’deki bir arkadaşına Kaptan John Nisbet ve grubunun Hy-Brasil’de nasıl mahsur kaldıklarını ve eski bir boş kale bulduklarını anlatan bir mektup yazdı.

Peki sizin bu husus hakkında fikirleriniz nelerdir? Sizce bu ada sahiden var mı? Yorumlarda buluşalım! ?️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu