Yaşam

Venedik Bienali’nden Nil Yalter’e Altın Aslan

Çağdaş sanatçı Nil Yalter, Brezilyalı sanatçı Anna Maria Maiolino ile birlikte Venedik Bienali’nin verdiği Altın Aslan Yaşam Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, “çağdaş sanata kalıcı etkileri ve önemli katkıları” nedeniyle iki sanatçıya verildi.

ArtDog İstanbul’da yer alan habere göre ödül, sanatçılara 20 Nisan 2024’te ‘Her Yerde Yabancılar’ başlıklı bienalin 60. edisyonunun açılış töreninde verilecek.

Bienalin yaptığı açıklamada, “Kuzeyden güneye, Avrupa’ya ve ötesine seyahat eden ve göç eden sanatçıları konu alan standımızın başlığı ve çerçevesi dikkate alındığında bu karar özellikle anlamlıdır. Bu anlamda, seçkimiz kendileri de göçmen olan ve birçok açıdan ‘Stranieri Ovunque – Her Yerdeki Yabancılar’ ruhunu temsil eden iki inanılmaz, öncü kadın zanaatkâra dayanıyor: Anna Maria Maiolino (Scalea, İtalya, 1942, São Paulo’da yaşıyor, Brezilya) İtalya’ Güney Amerika’dan önce Venezuela’ya, ardından bugün yaşadığı Brezilya’ya göç etti; “Nil Yalter (Kahire, Mısır, 1938, Paris, Fransa’da yaşıyor) Kahire’den İstanbul’a, oradan da bugün yaşadığı Paris’e göç etmiş bir Türk.” (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu