Ekonomi

Ulta Beauty hisseleri tahminlerin altında kalınca düşüşe geçti

BOLINGBROOK, Ill. – Ulta Beauty, Inc. (NASDAQ: ULTA) ilk çeyrek hisse başına karında (EPS) önemli bir artış bildirdi, ancak şirketin tüm yıl görünümü yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattığı için hisseler %1,45 düştü.

Güzellik perakendecisi, 4 Mayıs 2024’te sona eren çeyrek için 6,47 $’lık bir EPS açıkladı ve 2,70 $’lık analist konsensüsünü 3,77 $’lık kayda değer bir farkla aştı. Ancak, şirket bu çeyrek için herhangi bir gelir bildirmedi ve 2,73 milyar dolarlık konsensüs tahminini kaçırdı.

Dinamik bir faaliyet ortamında Ulta Beauty, geçen yılın aynı çeyreğindeki 2,6 milyar dolara kıyasla net satışlarda %3,5 artışla 2,7 milyar dolara ulaştı ve karşılaştırılabilir satışlar %1,6 arttı. CEO Dave Kimbell, ekibin satışları artırma ve piyasadaki dalgalanmanın ortasında giderleri yönetme becerisinden gurur duyduğunu ifade etti.

Kimbell, “İvmemizi hızlandırmak ve misafirlerimiz için sınıfının en iyisi bir ürün yelpazesi ve ilgi çekici deneyimler sunmaya devam etmek için net bir planımız var” dedi.

Ulta Beauty şimdi tüm yıl EPS’nin 25.20 ila 26.00 $ aralığında olmasını bekliyor, bu da analist konsensüsü olan 26.33 $’ın altında. Ayrıca şirket, 11,7 milyar dolarlık konsensüsün ardından gelirin 11,5 milyar dolar ile 11,6 milyar dolar arasında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Güncellenen tahminler, şirketin ilk çeyrekteki zorlu dinamiklerin yıl boyunca devam edeceği yönündeki beklentisini yansıtıyor. Net satışların yüzdesi olarak brüt kar, temel olarak daha düşük ticari marjlar ve daha yüksek stok daralması nedeniyle bir önceki yıl %40,0’dan %39,2’ye geriledi. Satış, genel ve idari giderler de, büyük ölçüde stratejik yatırımlar için artan kurumsal genel giderler ve daha yüksek mağaza bordroları ve yan haklar nedeniyle bir önceki yıl %23,2 iken net satışların %24,4’üne yükseldi.

Ulta Beauty’nin bilançosu, ilk çeyreğin sonunda toplam 524,6 milyon dolar olan nakit ve nakit benzerleri ile sağlamlığını korumaktadır. Şirket ayrıca hisse geri alım programına devam ederek 285,1 milyon dolar maliyetle 588.004 adet hisseyi geri satın aldı.

ABD’nin en büyük güzellik perakendecisi olan Ulta Beauty, 1.395 mağaza işletiyor ve çeyrek boyunca 12 yeni mağaza açıp iki mağaza kapatarak ayak izini genişletmeye devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-hacibektas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu