Haber

Türkiye Önemli Rol Oynamıştı: Tahıl Anlaşması 4 Ay Uzatıldı

Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin girişimleriyle çözüme kavuşan tahıl koridoru anlaşmasının 4 ay daha uzatıldığı açıklandı.

Türkiye’nin kıymetli rol oynadığı mutabakat 120 gün daha geçerli olacak

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, sosyal medya hesabından tahıl koridoru muahedesine ait açıklamalarda bulundu. Kubrakov açıklamasında şunları söyledi: ‘Karadeniz tahıl anlaşması 120 gün daha uzatılacak. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte gıda kriziyle mücadelede önemli bir adıma daha imza attı.’

Şimdiye kadar mutabakat kapsamında 11 milyon tondan fazla tahıl sevkiyatı yapıldı

Ukrayna savaşı nedeniyle ülkeden çıkartılamayan tahıllar İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasıyla ihtiyacı olan ülkelere gönderilmeye başlanmıştı. Şimdiye kadar anlaşma kapsamında 11 milyon tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştirilmişti. Rusya geçtiğimiz günlerde anlaşmayı kısa süreliğine askıya alsa da Türkiye’nin teşebbüsleriyle tahılın sevkiyatı yine sağlanmıştı. 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan muahedenin geçerliliği 19 Kasım’da sona eriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu