Ekonomi

Petrol fiyatları, art arda dördüncü haftalık artış beklentisiyle sabit kaldı

Petrol piyasasındaki son gelişmelerde, fiyatlar bugün Asya’daki işlem saatlerinde nispeten değişmedi ancak art arda dördüncü hafta artış göstereceği tahmin ediliyor. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı geçtiğimiz ay %7 arttıktan sonra 2 sentlik hafif bir düşüş yaşadı ve TSİ 0143 itibariyle 87,41$’a geriledi.

Bu arada, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli ham petrol kontratları 9 sentlik marjinal bir artışla 83,97 dolara ulaştı. WTI’daki hafif yükseliş, ABD piyasalarının 4 Temmuz tatili nedeniyle kapalı olması nedeniyle Perşembe günü bir uzlaşma olmamasına ve daha düşük işlem hacimlerine yol açmasına rağmen gerçekleşti.

Petrol fiyatlarındaki istikrarlı yükseliş, özellikle dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaz boyunca güçlü yakıt talebi beklentisine bağlanıyor. Analistler, bu hafta piyasa duyarlılığını destekleyen faktörler olarak olumlu hareketlilik verilerine ve Orta Doğu’da tırmanan jeopolitik gerginliklere işaret etti.

Yükseliş görünümünü destekleyen ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), petrol stoklarında önemli bir azalma olduğunu açıkladı ve geçen hafta 12,2 milyon varillik bir geri çekilme olduğunu bildirdi; bu rakam analistlerin 700.000 varillik çekilme tahminlerini çok aştı.

Petrol piyasasını daha da etkileyen ABD ekonomik verileri, geçen hafta ilk kez işsizlik yardımı başvurularında artış ve işsizlik rakamlarında yükseliş olduğunu ortaya koydu. Analistler, bu rakamları ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin potansiyel habercisi olarak yorumluyor ve bu da petrol piyasalarına ek destek sağlayabilir.

Arz cephesinde ise Perşembe günü Rus petrol devleri Rosneft ve Lukoil’in Temmuz ayında Karadeniz limanı Novorossiisk’ten yaptıkları petrol ihracatında önemli kesintilere gitmeye hazırlandıklarını gösteren haberler ortaya çıktı.

İlgili haberlerde, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco, Ağustos ayı için fiyatlandırma stratejisini değiştirdi. Şirket, Asya’daki müşterileri için amiral gemisi Arab Light ham petrolünün fiyatını Umman/Dubai ortalamasının 1,80$ üzerine çekti. Bu hamle, OPEC üreticilerinin artan OPEC dışı arzla mücadele ederken karşılaştıkları zorlukları yansıtıyor.

Piyasa katılımcıları ayrıca Gazze’de devam eden çatışmayı ve analistlerin küresel petrol piyasaları üzerinde etkileri olabileceğine inandıkları Fransa ve Birleşik Krallık’taki son seçimleri de yakından izliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu