Teknoloji

Nefes nefeseydi: Elon Musk rakiplerine ve haber sitelerine savaş ilan etti!

Eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X, Reuters ve New York Times web sitelerinin yanı sıra Bluesky, Facebook ve Instagram gibi rakiplerin içeriklerine erişimi erteledi.

Washington Post’un Salı günü testlere dayanarak bildirdiğine göre, etkilenen web sitelerinden birinin bağlantısına tıklamak web sayfasının yüklenmesi için yaklaşık beş saniyelik bir gecikmeye neden oluyor. Reuters ayrıca testlerinde emsal teşkil eden bir gecikme gördü.

ELON MUSK HABER KURULUŞLARINA KIYAFET ETTİ

Salı günü öğleden sonra geç saatlerde, X gecikmeyi ortadan kaldırmış gibi göründü. Yorum için iletişime geçildiğinde, X’in gecikmenin kaldırıldığını doğruladığı ancak ayrıntı vermediği belirtildi.

Ekim ayında Twitter’ı satın alan milyarder Elon Musk, daha önce Tesla ve SpaceX dahil olmak üzere şirketlerini eleştiren haber kaynaklarına ve gazetecilere ateş püskürmüştü. Twitter daha önce kullanıcıların rakip sosyal medya platformlarına bağlantı göndermesini engellemişti.

Bir New York Times sözcüsü, temas gecikmesiyle ilgili olarak X’ten bir açıklama almadıklarını söyledi.

Sözcü Salı günü şunları söyledi: “Bu gecikmenin arkasındaki mantığı bilmesek de, herhangi bir haber kuruluşu üzerinde belirsiz nedenlerle uygulanan hedefli baskıdan endişe duyuyoruz.”söz konusu.

Bir Reuters sözcüsü şunları söyledi: “Washington Post’ta çıkan, X ile ilgili Reuters haberlerine temasların açılmasında bir gecikme olduğu haberinden haberdarız.”

KAYNAK: HABERLER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu