Ekonomi

Metro Bank maliyet kesintilerinin ardından yıllık zararını azalttı

İngiliz kredi kuruluşu Metro Bank, son dönemde aldığı maliyet azaltıcı tedbirlerin olumlu etkisine ve geçen yılın sonlarında yapılan önemli bir sermaye artırımının ardından çıkışların dengelenmesine işaret ederek yıllık zararının azaldığını bildirdi.

2010’dan bu yana faaliyet gösteren banka, muhasebe aksaklıkları, liderlik değişiklikleri ve temel sermaye rahatlatma önlemleri için ertelenen onaylar da dahil olmak üzere çok sayıda zorluk yaşadı.

Dalgalı piyasa koşullarında mali durumunu güçlendirmek isteyen Metro Bank, hafta sonu yapılan acil görüşmelerin ardından Ekim ayında 925 milyon sterlinlik (1,18 milyar dolar) bir kurtarma anlaşması imzaladı. Bu hamle, bankanın bilançosunu sağlamlaştırma çabaları açısından kritik önem taşıyordu.

Kurtarma paketinin ardından Metro Bank, işgücünü %20 oranında azaltmayı ve yedi günlük bankacılık hizmetlerinin mevcudiyeti gibi en önemli müşteri avantajlarından bazılarını ortadan kaldırmayı içeren kapsamlı maliyet düşürme stratejileri uyguladı.

Banka ayrıca geçtiğimiz ay eski bir Barclays yöneticisi olan yeni finans şefi Marc Page’i de bünyesine kattı. Page, yaklaşık iki yıl görev yaptıktan sonra görevinden ayrılmaya karar veren James Hopkinson’dan görevi devraldı.

Yaşanan tüm zorluklara rağmen Metro Bank toparlanma yolunda önemli adımlar atmış ve bir önceki yıl kaydedilen 50,6 milyon sterlinlik zarara kıyasla kayda değer bir iyileşme göstererek bu yıl için 16,9 milyon sterlin (21,62 milyon dolar) vergi öncesi zarar açıklamıştır.

Ayrıca Metro Bank, Haziran ayına göre mevduatlarında %1’lik bir artış kaydederek 31 Aralık itibariyle 15,62 milyar £’a ulaştı. Bu büyüme, müşteri tabanının güveninin bir ölçüde geri kazanıldığını ve bankanın geri dönüş çabalarındaki ilerlemenin bir işaretini yansıtmaktadır. Belirtilen döviz kuru 1$’ın 0,7816 Pound’a eşdeğer olduğunu göstermektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

karacabeyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu