Haber

Mavi Marmara Derneği ve Genç İHH’dan ‘Kudüs için Pedal’ etkinliği

Mavi Marmara Derneği ve Genç İHH, İsrail’in Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 13. yıl dönümü dolayısıyla “Kudüs için Pedal” etkinliği düzenledi.

Sarayburnu Limanı’ndan başlayan etkinliğe AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bisikletçi katıldı.

Burada söz alan Turan, sosyal aktiviteleri bisiklet sürmeye benzettiğini belirterek, “Pedalı bırakırsanız giderler” dedi.

Dünyanın sessizliğine rağmen İsrail’in vahşetini sürdürdüğüne işaret eden Turan, “Susmak bir anlamda zulme onay vermektir. Zulme karşı susmayarak direnen kardeşlerimize selam olsun.” dedi.

“Mescid-i Aksa için, Kudüs için yola çıkacağız”

Bisikletleriyle Edirnekapı Mezarlığı’na giden etkinliğe katılanlar, İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybeden Cevdet Kılıçlar ve Necdet Yıldırım’ın mezarları başında dua etti.

Katılımcılar daha sonra bisikletleriyle İstanbul Eyüp’teki Filistin Başkonsolosluğu’na pedal çevirdiler.

Konsolosluk önünde konuşan Mavi Marmara Derneği Lideri Beheşti İsmail Songür, şu anda Gazze ve Cenin’de büyük bir insani kriz yaşandığını belirterek, “İşgal güçleri burada masum insanları, sivilleri ve kadınları katlediyor. gemiler, araçlar, motosikletler, bisikletler elimizden geldiğince. Mescid-i Aksa için, Kudüs için yollarda olacağız.” söz konusu.

Türkiye ve Arap bölgesine seslenen Songür, Cenin ve Gazze’ye acilen yeni bir insani yardım koridoru açılmasını talep etti.

Filistin’in İstanbul Başkonsolosu Hanaa Aburamadan, olayın Filistin ile Türkiye arasındaki güçlü ve sıcak ilişkileri gösterdiğini vurgulayarak, “Allah’ın izniyle bu maratonu, bu etkinliği bir gün Mescid-i Aksa’ya zarar vermeden yapacağız. hatalar.” sözlerini kullandı.

Etkinliğe katılanlar daha sonra konsolosluk girişine karanfil bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu