Ekonomi

Lula merkez bankasının yüksek faiz oranlarını eleştirdi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, ülkenin merkez bankası tarafından belirlenen yüksek borçlanma maliyetlerini onaylamadığını yineleyerek bunları “gerçek dışı” olarak nitelendirdi. Brezilya realinin son dönemdeki değer kaybını spekülatif faaliyetlere bağladı. Başkan’ın, eski Başkan Jair Bolsonaro tarafından atanan ve önceki yönetimle uyumlu görüşlere sahip olan Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto’yu onaylamamaya devam etmesi, ikisi arasındaki ideolojik farklılıkların altını çiziyor. Lula, yeni bir ekonomik felsefe oluşturmak için yıl sonuna kadar yeni bir merkez bankası başkanı atamayı beklediğini vurgulamıştı.

Merkez Bankası’nın geçen hafta gösterge niteliğindeki Selic faiz oranını %10.50’de tutma kararı, Ağustos ayında başlayan faiz indirimleri dönemini sona erdirdi. Lula, enflasyonun kontrol altında ve hedef dahilinde olmasına rağmen faiz oranlarının yüksek kaldığını savundu. Ayrıca merkez bankasının, doların Brezilya reali karşısındaki değerinin dalgalanmasında türev ürünlerin rolünü araştırması gerektiğini öne sürdü.

Başkan ve merkez bankası arasındaki gerilimin ardından Brezilya reali düşüşe geçerek Cuma günü %1’in üzerinde değer kaybetti ve ABD doları başına 5,58 seviyesini aştı. Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar baş ekonomisti William Jackson, Lula’nın merkez bankasıyla kamuoyu önünde yaşadığı anlaşmazlığın Brezilya’nın para politikasının potansiyel siyasallaşmasına ilişkin endişeleri artırdığını ve bunun da para biriminin bu haftaki zayıflığına katkıda bulunduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu