Haber

Lina E. Leipzig’de protestolar

Almanya’nın Leipzig kentinde Cumartesi günü polis ile radikal sol gruplar arasında şiddetli çatışmalar çıktı. 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Lina E. ile dayanışma amacıyla planlanan “Tag X” eylemleri kapsamında toplanan polis grubunun ortasında Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece çatışma çıktı. “Aşırı solcu şiddet eylemleri” suçlamasıyla cezaevinde olan, ancak daha sonra polisin başvurusu üzerine mahkeme tarafından yasaklanan. Cumartesi akşamı gün boyu sakin geçen programların ardından olaylar yeniden kontrolden çıktı.

POLİS ŞİDDET AÇIKLAMASI

Polis; 100 gösterici için izin alındığını ancak yaklaşık 1.500 göstericinin eylem için toplandığını ve bunların üçte birinin şiddet içerdiğini kaydetti. Alexis-Schumann Meydanı’ndaki bir gösteride polise taş, şişe ve yanıcı maddelerle saldırıldığını duyurdu. Yaralı polislerin olduğu belirtilirken, 5 eylemci hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Twitter’da güncellemeler yayınlayan polis, ekiplere sürekli taşlı ve piroteknikli saldırılar yapıldığını kaydetti. Bölgede tazyikli su bulunduğu ancak kullanılmadığı belirtildi.

SOL SİYASİLERDEN MÜDAHALEYE TEPKİ

Öte yandan polisin protestoculara sert müdahalesi sol siyasetçi ve örgütlerden eleştirilere yol açtı. Sol Parti’den Kerstin Köditz, göstericilerin yürümesine izin verilmemesini eleştirdi. Eylemleri Twitter hesabından paylaşan Köditz, polisin tavrını eleştirerek, “Çevreye 10 tazyikli su, polisin kışkırtıcı tavırları, temel hakların çiğnenmesi. Saksonya polisinden bahsedebiliriz. özgür devlet yerine devlet.”

Sol eğilimli “Nazisiz Dresden” (Dresden Nazifrei) örgütü, polisin tepkisini “korkunç” olarak nitelendirdi.

Aşırı sol gruplar, aktivist Lina E. ve üç sanığın hafta içinde Neonazilere yönelik saldırılar düzenlemekten hapis cezasını protesto etmek için Cumartesi günü Almanya genelinde eylem çağrısında bulundu. Kasım 2020’den bu yana yargılanan Lina E. ve yargılanan diğer üç kişi, Neonazilere veya sözde Neonazi gruplarına saldırmak ve bazılarını ağır yaralamakla suçlanıyor. 28 yaşındaki Lina E.’nin geçtiğimiz Çarşamba günü Dresden Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılması tartışma yarattı. Mahkumiyet kararının ardından Almanya’nın birçok şehrinde verilen cezayı protesto amacıyla gösteriler düzenlendi. Lina E., karar yürürlüğe girene kadar serbest bırakıldı. (DW Türkçe)

akkusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu