Haber

İtalya’da düşük gelirli ailelere ödenek kesintisi

İtalya’da sosyal yardım programından yararlanan bazı düşük gelirli ailelere, hükümete göre “istihdam edilebilir” oldukları için yardımlarının kesileceğini bildiren bir metin mesajı (SMS) gönderildi.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, ödenekten yararlananlar, birkaç yıldır aldıkları yardımın Ağustos ayında kesileceğini Temmuz ayı sonunda telefonlarına gönderilen bir bilgilendirme mesajı ile öğrendiler.

1 Eylül’den itibaren ödenekleri kesilenler, ülkedeki iş bulma merkezlerinde mesleki eğitim almanın yanı sıra ayda 350 avro alacak.

Mesajın İtalya’daki 169.000 aileye gönderildiği tahmin ediliyor.

Giorgia Meloni hükümeti, sosyal yardım sisteminden yararlanan 18-59 yaş arası istihdam edilebilir kişiler için yardımın 1 Ocak 2024’te kesileceğini açıkladı.

Melony hükümetine tepki

Harçlığının kesileceğini SMS ile öğrenenler, Meloni hükümetinin kararına tepki gösterdi.

Karar, sosyal yardımlardan en çok yararlananların olduğu Napoli’de protesto edildi. Kısa mesajdan aldıkları bilgileri yeterli bulmayanlar, bilgi almak için Napoli’deki SGK binalarına gitti.

Kentin Porta Capuana bölgesinde sloganlar atarak kent merkezine yürüyen yaklaşık 200 kişilik grup, gösteri düzenleyerek kararı protesto etti.

Giuseppe Conte liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi’nden (M5S) önce dar gelirli ve işsizlere vaat edilen “temel gelir” adı verilen yardım ödeneği 2019 yılında hayata geçirildi.

Muhalefet tarafından itiraz edildi.

Meloni hükümeti, 2022’de iktidara geldikten sonra “istihdam edilebilir” kişilerin ödeneklerinin kesileceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu