Ekonomi

Hindistan’dan ‘lateks iplik’ ithalatına karşı damping soruşturması açıldı

Hindistan menşeli “lateks iplik” ithalatına karşı damping soruşturması açıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Edinilen bilgiye göre, Şahin Lateks Sanayi ve Ticaret AŞ’nin desteklediği yerel şirket Elpa Elastik İpçiler Sanayi ve İhracat AŞ, soruşturma için başvuruda bulundu.

Soruşturma konusu eserlerin ithalatının 1 Ocak 2020 ile 31 Mart 2023 tarihleri ​​arasındaki dönemde mutlak ve nispi olarak arttığı, ithalatın birim fiyatının kırılarak yurt içi birim satış fiyatını baskıladığı belirlendi. Söz konusu yıllar arasında yerli üretim kısmı.

Zarara ilişkin yurt içi üretim şubesinin sunduğu bilgi, belge ve delillerden yararlanılarak yapılan değerlendirmede, yurt içi üretim şubesinin kârlılığının önemli ölçüde azaldığı, buna rağmen birim fiyatlardaki düşüş oranının daha yüksek olması nedeniyle stoklarının arttığı belirlendi. birim maliyetlerde azalma.

Başvuru aşamasında sunulan deliller ve bakanlığın ithalat istatistik veri tabanındaki verilerden yola çıkılarak yapılan tespitler ışığında, dampingli olduğu iddia edilen Hindistan ithalatının ekonomik göstergelerde maddi hasara/maddi zarar tehdidine yol açtığı değerlendirildi. Yerli üretim kısmı.

Yapılan inceleme sonucunda inceleme konusu ürüne yönelik dumping soruşturması açılmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu