Haber

Guatemala Devlet Başkanı Tayvan’ı ziyaret ediyor

Orta Amerika ülkesi Guatemala Eyalet Lideri Alejandro Giammattei, Çin ile egemenlik mücadelesi içinde olan Tayvan’a resmi bir ziyarette bulunmak üzere ülkeden ayrıldı.

Giammattei, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkelerin kendi kendini yönetme ve kendi topraklarına sahip olma hakkına sahip olduklarına dair dünyaya çok net bir mesaj göndermek için Tayvan’a gidiyoruz.” sözünü kullandı.

Giammattei’nin Tayvan Parlamentosu’na da hitap edeceği ve ayrıca Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşeceği bildirildi.

24-27 Nisan ortasında Tayvan’da kalması beklenen Giammattei’nin, Taipei’nin güneyindeki Taichung’da bulunan bir teknoloji şirketini de ziyaret edeceği paylaşıldı.

Giammattei, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada Guatemala ile ilgilenen ve yatırım yapmak isteyen Tayvanlı firmaları ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Orta Amerika ülkeleri 2007’de Kosta Rika, 2017’de Panama, 2018’de El Salvador ve Dominik Cumhuriyeti, 2021’de Nikaragua ve son olarak 26 Mart 2023’te Honduras, Tayvan ile diplomatik ilişkilerini keserek Çin’i resmen tanıdı.

Orta Amerika’da, Tayvan’ı Çin’in temsilcisi olarak tanıyan yalnızca Guatemala ve Belize kaldı.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığın tadını çıkarıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Pekin, “tek Çin” unsurunu vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelere Tayvan ile diplomatik bağlarını kesme kuralı koyuyor.

yildizelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu