Haber

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Hizmet Veriyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Sosyal Belediyecilik” ilkesinden yola çıkarak vatandaşların yaşamları boyunca ihtiyaç duyacakları hizmet karmasını Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sunuyor.

“Yeni nesil belediyecilik, doğumdan ölüme hayatın her alanına dokunmak demektir” diyen ve projelerini yönetim ilkelerini dikkate alarak hayata geçiren Lider Fatma Şahin, eğitim, sağlık, evlilik gibi konularda stratejik adımlar atarak hayatlara dokunuyor vatandaşların.

Annelere hamilelikten doğuma kadar destek

Bu kapsamda “Anneye Süt, Bebeğe Hayat” projesiyle 123 bin 357 anneye toplam 5 milyon 357 bin 892 litre süt dağıtılırken, “Hoşgeldin” kampanyasıyla da 15 bin yeni doğan bebeğe set dağıtıldı. Benim Küçük Dostum” projesi. Şahin’in, eğitimi başarıya dönüştürmek için “Eğitim Şehri Gaziantep” mottosuyla Türkiye’ye örnek teşkil eden ve kente kazandırdığı “Uygulamalı Çocuk Kütüphaneleri” projesi ilk kez Gaziantep’te hayata geçirildi. 2017 yılından bu yana toplam 1 milyon 522 bin 156 çocuk kütüphanelerden yararlandı.

“7’den 70’e her yaşa eğitim”

İlkokul 1. sınıfa başlayan 250 bin öğrencinin tamamına okul çantası ve kırtasiye desteği verilirken, 60 bin öğrenciye de okul forması dağıtıldı. Eğitimin her yaştan insan için devam ettiğine inanan Şahin, GASMEK’ler aracılığıyla mesleki ve örgün eğitime destek vererek, becerilerini geliştirmek ve yeni beceriler kazanmak isteyen bireyler için şehirde çalınan ilk kapı olarak GASMEK’leri hayata geçirdi. GASMEK’lerde okuyan binlerce öğrencinin başarısı artıyor. 36 kurs merkezinde verilen eğitimlerden toplam 72 bin 961 öğrenci faydalandı.

“Yuva yapmak sizden, destek bizden”

Büyükşehir Belediyesi, “Yuva Kurmak Sizden, Destek Bizden” projesiyle evlenmek isteyen gençlere maddi destek sağladı. Evlilik desteğinden 8 bin çift yararlandı. Çiftler evlerini kurarken belediye aracılığıyla diledikleri bir eşyayı alabiliyorlardı.

“Kreş ve kreşlerle eğitim erken başlıyor”

Çalışan annelerin desteklenmesi amacıyla üç farklı okul öncesi eğitim modeli hayata geçiriliyor. Bu kapsamda OSB Gündüz Bakım Evi ve Anaokulu, Merkezi Gündüz Bakımevi, İbrahimli Gündüz Bakımevi, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Eğitim ve Sanat Merkezinde bulunan kreş ve gündüz bakımevleri aracılığıyla bugüne kadar 4.500 çocuğa okul öncesi eğitim hizmeti verildi. , 6 mahalle anaokulu ve 8 farklı lokasyonda Benim Bahçemdeki Anaokulum Projesi.

“Yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlar yalnız bırakılmadı”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), yaşlı bireylere, engellilere ve bakıma muhtaç hastalara yönelik hizmetlerine devam ediyor. Engelli ve bakıma muhtaç hastalara ücretsiz yatılı fizik tedavi hizmetleri ile Parkinson, beyin felci, omurilik felci, felç, omurilik yaralanması sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum yetişkinler ve çocuk hastaların günlük yaşam aktivitelerini desteklemeye yönelik yatılı fizik tedavi hizmetleri Kas erimesi ve konjenital bir anomali olan spina bifida tanısı konuldu. uygulanıyor. GBB’ye bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde açıldığı gün itibarıyla 23 bin 988 seans ücretsiz fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verildi.

“Hizmetlerde yaş sınırı yok”

GBB Moral Evi’nde tedavi gören yaşlılara yönelik müzik terapileri, mesleki atölyeler, akıl ve zeka oyunları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, spor, manevi destek ve ahlaki motivasyon çalışmaları gibi faaliyetlerle danışanların günlük sosyalleşme ve tedavi ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca GBB’ye bağlı Aktif Yaşam Merkezi’nde yaşlıların sosyal hayata katılımlarını sağlamak ve sosyal hayattan soyutlanmalarını önlemek amacıyla sosyolojik, manevi ve bazı sağlık hizmetleri verilmektedir. Merkez bünyesinde düzenlenecek kurslar sayesinde yaşlıların ilgi duydukları alanlarda destek verilerek hayata daha memnun ve umutlu bağlanmaları sağlanacak.

“Proje Türkiye’de ilk kez yerel yönetimlerde uygulandı”

Türkiye’de ilk kez yerel yönetimler ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Ortez-Protez Üretim ve Uygulama Merkezi, 474 engelli afet mağduruna, deprem sonrasında ücretsiz ortez, protez ve tıbbi malzeme yardımında bulundu. 6 Şubat depremi yüzyılın felaketi. – GAZİANTEP

haber-can.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu