Haber

Formasyon 2023’te kalktı mı? Formasyon sunan üniversiteler hangileri? Formasyon dersleri, ücretleri nedir? Formasyon sertifikası sorgulama! Formasyon kaldırılacak mı?

Yükseköğretim Genel Kurulu’nda alınan kararlara göre pedagojik formasyon eğitimi, öğretmen yetiştiren fakülteler dışındaki formasyon eğitimi alabilen alanlarda ve örgün öğretim süresi içinde fakültelerde verilecektir. Pekala, Formasyon 2023’te kaldırıldı mı? Formasyon sunan üniversiteler hangileri? Formasyon dersleri fiyatları nelerdir? Formasyon belgesi sorgulama! İngiliz Dili ve Edebiyatı formasyondan mı çıkarıldı?

formasyon 2023’ün üzerinde mi?

Öğretmen yetiştiren fakülteler dışında formasyon eğitiminin alınabileceği fakültelerde örgün eğitim döneminde öğrencilere pedagojik formasyon eğitimi verilecektir. Formasyon eğitimi kapsamındaki seçmeli dersler üçüncü yarıyıldan itibaren alınabilecek ve bu sayede öğrenciler öğretmenlikle ilgili uzmanlık alanlarına erken bir aşamada katılabileceklerdir.

Eğitim veya eğitim bilimleri fakültesi veya bölümü bulunmayan üniversitelerde öğrenciler ildeki diğer üniversitelerden pedagojik formasyon eğitimi alabileceklerdir. Böylece pedagojik formasyon eğitimine ihtiyaç duyan öğrenciler, üniversitelerin işbirliği ile bu imkandan yararlanabileceklerdir.

HANGİ ÜNİVERSİTELER FORM VERİYOR?

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılına özel olarak formasyon eğitimi alınabilecek alanlardaki fakültelerin son sınıf öğrencileri bahar yarıyılında belirlenen dersleri seçmeli olarak almaya başlayabilecekler. Ayrıca bahar yarıyılında seçmeli ders olarak pedagojik formasyon dersi alan son sınıf öğrencileri, kayıtlı oldukları programın mezuniyeti için gerekli tüm şartları yerine getirerek formasyon eğitimi kapsamında seçmeli ders almaya devam etme hakkına sahip olacaklardır. Bu durumda öğrencilere daha esnek bir eğitim süreci sunulacaktır.

OLUŞUM BELGESİ SORGULAMA

Pedagojik formasyon dersi alan öğrencilerin ders transkriptlerinde bu dersler ‘pedagojik formasyon dersi’ olarak gösterilir ve mezuniyet ortalamalarına eklenir. Ayrıca formasyon eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerin diplomalarının arka yüzünde ‘Pedagojik formasyon eğitimini tamamladı’ ibaresi yer alacaktır. Bu sayede öğrencilerin bu alandaki niteliklerinin net bir şekilde vurgulanması sağlanacaktır.

Üniversiteler, pedagojik formasyon derslerinde son sınıf öğrencilerine öncelik vererek eğitimlerini daha sağlıklı planlamalarını sağlayacak. Mezunlar için Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı devam edecek ve bu programdaki başvurular devam edecektir. Öğrencilere sunulan yeni uygulama ve olanaklar, öğretmenlik mesleğine ilgi duyan, pedagojik bilgi ve becerilerle donatılmak isteyen gençlerin daha etkin yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.

hayrathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu