Haber

Finlandiya Başbakanı olacak ismin olay sahneleri

Gözler, dans ve parti görüntülerinin kamuoyuna sızdırılmasının ardından seçimlerden beklediğini alamayınca istifa etme kararı alan Finlandiya Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti lideri Sanna Marin’in yerine geçecek olan Antti Lindtman’da.

Partide Marin’in yerini almaya hazırlanan ve bu hafta resmen SDP’nin başına geçecek olan Lindtman’ın fotoğrafları büyük tartışma başlattı.

Sızan fotoğraflar, Lindtman’ın parti içi seçimleri kazanmasının ardından yeniden paylaşılmaya başlandı.

Fotoğraflarda Lindtman’ın yanında duranlardan bazılarının bir grup çıplak adamla birlikte Nazi selamı verdiği görülüyor. Lisedeki bir Noel partisinde çekildiği söylenen fotoğraflarda Lindtman’ın elinde de oyuncak silah bulunuyor.

41 yaşındaki Lindtman, fotoğrafın gerçek olduğunu ve bir ev ödevi film projesi için çekildiğini açıkladı. Lindtman, “Bu fotoğrafın sinema kulübünün sitesinden kaldırılmasını istedim ama yine birileri bu fotoğrafları sızdırdı. Bu fotoğraflar benim gençliğime ait ve yaptığım şeyden pek gurur duymuyorum.”söz konusu.

Finlandiya gazetesi Ilta-Sanomat’a konuşan Lindtman şunları söyledi: “Fotoğraftaki adamlar biraz abartılı pozlar vermişler ama ben hiçbir zaman Nazi destekçisi olmadım. O zaman da değildim, şimdi de değilim. Neo-Nazilerin benim siyasetimi beğendiğini bile düşünmüyorum.”ifadesini kullandı.

SDP’DE KRİZLER BİTMİYOR

Nisan ayında yapılan seçimleri kazanamayan ve iktidarını kaybettikten sonra Finlandiya’nın en büyük muhalefet partisi haline gelen SDP’nin sözcü seçimi de tartışma yarattı.

Partinin sözcüsü olarak seçilen Mikkel Nakkalajarvi’nin daha önce komşusunun kedisini öldürdüğü ortaya çıktı. 2006 yılında bir komşunun yazlık evinde kürekle intihar ettiği ve bu hata nedeniyle idam cezasına çarptırıldığı belirtildi.

SDP genel kurulunda konuşan Nakkalajarvi, “Herkesin istediği kişi olabileceği bir Finlandiya istiyorum. Başarısız olanların yeniden deneyip başarılı olabileceği bir ülke istiyorum.” söz konusu.

digor-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu