Ekonomi

Fed Beige Book: Büyüme beklentileri kötüleşiyor

ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri içeren “Bej Kitap” raporunun Mayıs sayısını yayınladı.

Bankanın 12 şubesinin analiziyle hazırlanan raporda, ülkedeki ekonomik aktivitenin Nisan ve Mayıs başında “çok az” değiştiği belirtildi.

Raporda, geleceğe yönelik büyüme beklentilerinin bir miktar kötüleştiğine, ancak aktivitede büyük bir genişlemenin beklendiğine ve eğlence ve konaklama harcamalarındaki artışla birlikte birçok bölgede tüketici harcamalarının sabit veya daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, çoğu bölgede imalat faaliyetinin düz olduğu ve tedarik zinciri sorunlarının gelişmeye devam ettiği belirtilirken, ulaşım hizmetlerine olan talep de azaldı.

İnşaat faaliyeti azaldı

Raporda, birçok bölgede düşük stokların devam etmesine rağmen, konut amaçlı gayrimenkul faaliyetinin arttığı, ticari inşaat ve gayrimenkul faaliyetinin ise genel olarak azaldığı bildirildi.

Çoğu bölgede finansal koşulların istikrarlı veya biraz daha sıkı olduğunu belirten raporda, birçok bölgeden tüketici kredisi temerrütlerinde pandemi öncesi seviyelere yaklaşan bir artış bildirildiğine dikkat çekildi.

Raporda, yüksek enflasyonun ve Kovid-19 yardımlarının sona ermesinin, düşük ve orta gelirli hanelerin bütçelerini zorlamaya devam ederek, gıda ve barınma da dahil olmak üzere sosyal hizmetlere olan talebi artırdığına vurgu yapıldı.

Birçok bölgede fiyat artış oranları yavaşladı

İstihdamın önceki raporlara göre daha yavaş olmakla birlikte birden fazla bölgede arttığına değinilen raporda, genel olarak işgücü piyasasının güçlü seyrini sürdürdüğü belirtilirken, ilgili kişiler sektörün çeşitli kademelerinde işçi bulmakta güçlük çektiklerini bildirdi. yaratıcılık

Öte yandan, bazı ilgililerin reel veya olası talebin zayıf olması ve ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin artması nedeniyle işçi alımını durdurduklarını veya işçi sayısını azalttıklarını raporda belirttiler. Bir önceki raporda olduğu gibi fiyatların ölçülü bir şekilde arttığı kaydedildi.

Raporda fiyatların da ölçülü bir şekilde arttığına dikkat çekilirken, birçok bölgede fiyatlardaki artış hızının yavaşladığı bildirildi.

Raporda, güçlü talep ve artan maliyetler nedeniyle tüketici fiyatlarının yükselmeye devam ettiği belirtilirken, bazı bölgelerde tüketicilerin fiyat duyarlılığının bir önceki rapora göre daha yüksek olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu