Haber

Çin, Shenzhou-16 insanlı uzay aracıyla ilk sivil astronotu uzaya gönderdi

Çin, bugün Shenzhou-16 insanlı uzay aracıyla ilk sivil astronotu uzaya gönderdi.

Bugün Çin kendi adına bir ilki daha gerçekleştirdi. ülkenin kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde bulunan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March-2F taşıyıcı roketi ile fırlatılan Shenzhou-16 (Kutsal Gemi) ile biri sivil 3 astronotunu uzaya gönderdi. 09.31 yerel saat. Uzay aracı, 10 dakikalık uçuşun ardından belirlenen yörüngeye başarıyla oturdu. Shenzhou-16 görevi, uzay istasyonunun T şeklini alıp “uygulama ve geliştirme aşamasına” girmesinden sonraki ilk fırlatma göreviydi.

İlk sivil astronot Gui Haichao

Beihang Üniversitesi’nden Profesör Gui Haichao, ülkenin uzaya gönderilen ilk sivil astronotu oldu. Shenzhou-16 görevine daha önce üç kez uzaya gönderilen 56 yaşındaki Jing Haipeng liderlik ederken, deneyimli astronota Zhu Yangzhu ve Gui Haichao eşlik ediyor. Faydalı yük uzmanı olarak atanan Gui, faydalı yüklerin yönetimi ve işletilmesinin yanı sıra uzay istasyonuyla ilgili bilimsel araştırma ve deneysel projelerden sorumlu olacak.

Uzayda 3 astronot ile görev değişimi yapılacak

Shenzhou-16 uzay aracının yörüngedeki uzay istasyonuyla otomatik olarak buluşma ve yanaşma gerçekleştirmesinin ardından 3 astronot çekirdek modüle geçecek ve Shenzhou-15 uzay aracı tarafından gönderilen üç astronotla görev alışverişinde bulunacak. Görev değişikliğinin ardından yaklaşık 6 aydır uzayda görev yapan astronotlar, birkaç gün içinde dünyaya dönecek.

Astronotlar bilimsel deneyler yapacak

Uzay istasyonunda 5 aya kadar görevlerde bulunacak astronotlardan oluşan yeni ekip, yörüngede uzay dışı faaliyetler ve bilimsel deneyler gerçekleştirecek, yeni teknolojileri deneyecek.

Çin’in üç modüllü uzay istasyonunun inşaatı, Nisan 2021’den bu yana gerçekleştirilen toplam 11 fırlatma görevi sonucunda geçen yılın sonunda tamamlandı. Çin, bu yıl başka bir insanlı uzay görevi başlatmayı planlıyor. – PEKİN

camliyaylahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu