Yaşam

Canan Kaftancıoğlu Ekrem İmamoğlu kavgasında son perde

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ortasında yaşanan tansiyonda yeni bir gelişme yaşandı.

İmamoğlu, 2023 bütçesini meclise sunmadan evvel gazetecilerle yaptığı söyleşide, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ile ortasında bir gerginlik olduğu, kimi hakaret içerikli tabirler kullanıldığı tarafındaki tezlerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“O kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir die düşünüyorum”

“Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir. Yani bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum. Söyleyeceğim bu kadar.”

Ne olmuştu

Milliyet müellifi Zafer Şahin, 22 Kasım’daki “İmamoğlu’na İstanbul freni” başlıklı yazısında şu iddialarda bulunmuştu:

“Bak Kaftancıoğlu, artık tarafını belli et”

“İmamoğlu en son 15 gün önce İstanbul’da bir otelin lobisinde Kaftancıoğlu ile görüşüyor ve adaylık yolunda kendisine destek vermesini istiyor. Hatta rivayet o ki ‘Bak Kaftancıoğlu, artık tarafını aşikâr et. Benimle misin yoksa Kılıçdaroğlu ile mi?’ diye bastırıyor. Ancak aldığı yanıtla adeta şoke oluyor.”


“Sen git önce belediye başkanlığı yap”

“İmamoğlu’nun üst perdeden konuşmasından rahatsız olan Kaftancıoğlu ‘Sen benimle nasıl bu türlü konuşabilirsin. Bu partinin genel lideri da idaresi de belirli. Adayın kim olacağı, nasıl belirleneceği muhakkak. Sen git evvel belediye başkanlığı yap. Bu işlerle uğraşma’ diyor. Kaftancıoğlu’nun İmamoğlu’na öfkesi bu görüşmeden sonra da geçmiyor. İmamoğlu’nun il yönetimindeki akrabası Ufuk İnan’ı yanına çağırıyor ve ‘Söyle ona işine baksın, belediye başkanlığı yapsın. Bu işlere karışmasın’ diye mesaj yolluyor.”


“Aptal, şizofren, müteahhit kafalı”

Sabah yazarı Mahmut Övür ise 24 Kasım’daki yazısında şu tezlere yer vermişti:

“Bunun son örneği de bu tansiyondan bir süre sonra yapılan İstanbul CHP Vilayet Divan Kurulu toplantısında yaşandı. Enteresan olan Divan Kurulu üyelerinden birinin İmamoğlu’nun akrabası Ufuk İnan olmasıydı. Kaftancıoğlu, İnan’ın da bulunduğu o toplantıda İmamoğlu’nun hırsını yenemediğini, bir ‘şizofren’ gibi davrandığını söylüyordu. Tabii bu sözlerinin hemen İmamoğlu’na ulaşacağını da biliyordu ve o denli de oldu. Ufuk İnan, toplantıdan çabucak sonra İmamoğlu’nu arıyor ve Kaftancıoğlu’nun kendisine ‘aptal, şizofren, müteahhit kafalı’ dediğini aktarıyordu. İmamoğlu bu kelamları duyar duymaz İstanbul CHP vilayet binasına gidiyor ve öfkeyle Kaftancıoğlu’nun odasına giriyordu. Bu tam manasıyla bir baskındı. Lakin CHP kulislerinde konuşulanlara nazaran, Kaftancıoğlu bu baskının gayesine ulaşmaması için vilayet binasını terk etmişti.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu