Haber

Bursa Hayvanat Bahçesi’nde 2 adet 3,5 aylık aslan toprakla buluştu

Bursa Hayvanat Bahçesi’nde bakılan 3,5 aylık iki aslan ilk kez dışarı çıkarıldı. Toprakla buluşan yavru aslanlar, 1 aylık alışma sürecinin ardından 4 yavru aslanla aynı ortama bırakılacak.

206 bin 600 metrekare alana dünya standartlarında modern bir bahçe olarak kurulan ve 11 gölet, 2 bin ağaç, 50 bin çalı ve 150 bin ağaçla ziyaretçilerine nefes alabilecekleri bir ortam sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde nüfus artışı devam ediyor. yer örtücü bitkiler ve hayvan barınakları. . Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’nin (EAZA) tam üyesi olan Bursa Hayvanat Bahçesi’nin yeni üyeleri yavru aslan oldu. 3,5 aylık 2 aslan ilk kez kendi bölgelerine getirildi. Toprakla ilk kez tanışan 2 yavru aslanın oyun anları kameraya yansıdı.

Yavru aslanların 1 aylık uyum sürecinin ardından hayvanat bahçesindeki diğer 4 yavru aslanla aynı ortama bırakılacağını belirten baş bekçi Başkan Sevim, “Yavrularımız 3,5 aylık. Bugün tarlaya çıktılar. İlk kez toprakla tanıştırdık. Rezerv alanımıza bıraktık.” Bugün onları buraya alıştıracağız ve içerideki diğer 4 yavrumuzla da birbirlerine kaynaşmalarını sağlayacağız. Birbirlerine alıştıktan sonra hepsini geniş alanımızda birleştirip ziyaretçilerimize göstermeye başlayacağız. İçeride 1,5 ile 2 yaşları arasında 2 dişi 2 erkek 4 yavrumuz daha var. Yaklaşık 1 aylık oryantasyondan sonra birbirlerine alışacaklarını düşünüyoruz.”

Yavru aslanların ilk kez dışarı çıkıp çevreyi keşfetmeye başladıkları için şaşırdıklarını ifade eden Sevim, “İlk kez dışarıya çıktılar. Şu an kafaları çok karışık. Dışarı çıktıkları için mutlular. yere zıplıyorlar oynuyorlar hem şaşırıyorlar hem biraz tedirgin oluyorlar bu onların da hoşuna giden bir şey biz yavrularımızı beyaz ve kırmızı etle besliyoruz ama biz kırmızı eti daha çok kullanıyoruz onlar anne sütü ile de besleniyor.Bunlar 3.versiyon yavrularımız.Daha önce karşılıklı 2 yavrumuz oldu.Sıradan insanın yavru olarak emeklerinin bir kısmını alması güzel,” Bu bizi tatmin ediyor. Biz de bu çabayı halkımıza aktarmaya çalışıyoruz. Yavrular her zaman dikkat çeker. Tüm halkımızı bahçemize bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu