Haber

Brezilya’da çete saldırısı: En az 36 otobüs, 4 kamyon ve 1 tren ateşe verildi

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde çetelerin en az 36 halk otobüsü, 4 kamyon ve 1 treni ateşe verdiği bildirildi.

The Guardian’ın haberine göre baskınlar, çete lideri Matheus da Silva Rezende’nin polis tarafından öldürülmesine “misilleme” olarak düzenlendi.

Çete üyelerinin en az 36 halk otobüsü, 4 kamyon ve 1 treni ateşe verdiği saldırılar Rio de Janeiro’da Cosmos, Campo Grande, Inhoaiba, Guaratiba, Madureira, Paciencia, Santa Cruz, Sepetiba ve Recreio dos’ta gerçekleşti. Yaklaşık 1 milyon insanın yaşadığı Bandeirantes. En az 9 farklı bölgede gerçekleşti.

Rio de Janeiro Eyalet Valisi Claudio Castro, olayları “terörist eylemler” olarak nitelendirdi ve “organize suçla mücadele” sözü verdi.

Vali Castro, baskınlarla temas halinde olan 12 kişinin gözaltına alındığını ve bu kişilerin “terör eylemi düzenlemek” suçlamasıyla suçlanacağını kaydederek, organize suç örgütlerini “devlete meydan okumaya cesaret etmemeleri” konusunda uyardı.

Yerel basının “devlet tarihinin en büyük suç saldırılarından biri” olarak nitelendirdiği olaylar nedeniyle kentte en az 45 okulda eğitime ara verildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, çete üyeleri otobüsü ateşe vermeye hazırlanırken düzinelerce yolcunun kendilerini otobüsten dışarı attığı ve yoğun siyah dumanın gökyüzüne yükseldiği görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu