Haber

Başkan Altay: “Şehrimize hizmet etmekten gurur duyuyoruz”

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ovası Projesi (KOP) İmar Müdürlüğü ve Ilgın Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Ilgın Kültür Merkezi törenle açıldı.

Açılışta konuşan Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, Ilgın’ın tarihini, doğasını ve kültürünü bir adım daha ön plana çıkaracak, ilçenin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak Ilgın Kültür Merkezi’nin açılışını yaptıklarını belirtti. Ertaş, merkezin yapımında büyük destekleri olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve KOP Kalkınma İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu’ya teşekkür etti.

“Bazen işler konuşur”

KOP Kalkınma Yönetim Lideri Murat Karakoyunlu, “Bazen işler konuşur. Bu bağlamda ilçe belediyemiz ve büyükşehir belediyemizle yola çıktığımızda bu proje hayal ettiğimiz gibi olmadı. Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkısı ve ilçe başkanımızın desteği” dedi. Çok iyi bir noktaya geldik. Bu tesis bölgemiz için.” İlçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Ilgın’a güzel bir külliye açtıklarını belirterek, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız, KOP Başkanlığımız ve ilçe belediyemiz bu eserin oluşmasında büyük emek verdi. Onların güzel katkıları böyle bir eseri hayata geçirdi. Ben hepsi için özelim.” “Size ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Geçmişinde ihtişam ve ihtişamı barındıran bu ilçenin bugünkü ihtiyaçlarını karşılayacak, gelecek nesillere miras bırakacağımız bu güzellikler, bu tür yöneticilerin emekleriyle ortaya çıkıyor” dedi.

“Kültür merkezi Ilgın’a değer katan eserlerden biriydi”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kültür merkezinin hem fiziki görünümü hem de fiziki altyapısıyla Ilgın’a değer katan eserlerden biri olduğunu belirtti. Yaklaşık 19 milyon lira maliyetle projeyi KOP Yönetimi ile birlikte hayata geçirdiklerini belirten Başkan Altay, kültür merkezinin hayırlı olmasını dileyerek, “Büyükşehir Kanunuyla aslında ilçelerimizde üç temel hedef belirledik. Birincisi. altyapısı tamamlanmış ilçelerdir.Önce prestij caddeleri yapılmaya başlandı.Şimdi Ilgın’ın en önemli altyapı eksikliklerinden biri olan arıtma tesisleri ile ilgili çok değerli bir projeyi hayata geçiriyoruz.Arıtma projesini yürütüyoruz. Ilgın ilçe merkezinin atık suyunu yaklaşık 250 milyon lira maliyetle çevreye zararsız hale getireceğiz. Şu anda inşaatımız devam ediyor.” İnşallah 2024 yılında bunu tamamlayarak Ilgın’ın en temel çevre sorunlarından birini çözmüş olacağız” dedi.

“Osmanlı Kent Meydanı’nı 2024’te hizmete açacağız”

İkinci ana hedeflerinin ilçede yaşayan vatandaşların gelirlerini, tarımsal üretim ve hayvansal üretimden aldıkları payı artırmak olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Bunun için belediye başkanımız ve KOP yönetimiyle birlikte üretime devam ediyoruz. Hayvan pazarı tamamlanarak Ilgın’da güncel fiyatla yaklaşık 53 milyon liralık sulama projesi hayata geçirildi.” Ayrıca fide ve fidanlara da destek veriyoruz. Çünkü ilçede yaşayan vatandaşlarımızın gelirinin artmasını istiyoruz. Üçüncü temel amacımız ise sosyal yaşamı geliştirmek ve Konya merkezdeki sosyal yaşamın ilçelerde oluşmasını sağlamaktır. Öncelikle Aile Sanat Merkezlerimiz hayata geçirildi. ASEM’lerimizde yüzme havuzları ve meslek edindirme kursları bulunmaktadır. Üretimini tamamladık. Daha sonra öğrencilerimize yönelik Bilge Merkezlerimizi açtık. Yanındaki Osmanlı Kent Meydanı’nın inşaatı devam ediyor. Şu anda zemin iyileştirmeleri yapıyoruz. Yaklaşık 250 milyon liraya mal olan inşaatını 2024 yılında tamamlayıp hizmetinize sunmayı umuyoruz. “Böylece söz verdiğimiz gibi hem altyapıda hem de üstyapıda sosyal faaliyetleri tek tek yürütüyoruz” dedi.

Başkan Altay, Konya’daki birliğe dikkat çekti

Tüm bu çalışmaların birlik ve beraberlik içerisinde yapıldığının altını çizen Önder Altay, sözlerini şöyle sürdürdü; “İl başkanımız az önce konuştu. Bir önceki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum şehrimize çok değerli destek verdi. Ben de kendisine teşekkür ediyorum. Değerli il başkanımıza çok değerli bir teşekkür ediyorum. Siyasi açıdan Hasan abimiz, “Kurucu il başkanımız. Onun liderliğinde biz de Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak şehrin her noktasına hizmet veriyoruz ve bu işi keyifle yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı birlik ve beraberlik içerisinde, hiçbir gürültü, çatışma olmadan yürütüyoruz.”

“Çıkarlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz”

Yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Altay, “Konya’nın elinden geleni yapacağına ve en iyi adayını seçeceğine inancımız tamdır. Şehrimize hizmet etmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Hazret şehrine hizmet etmekten gurur duyuyoruz.” Mevlana, Selçuklu Darü’lI- Mülke Hizmet Ederiz. Ilgın bu anlamda Hazreti Mevlana ve Evliya Çelebi’nin bile takdirini kazanmış, güzel insanları ve kaliteli insanlarıyla en güzel ilçelerden biridir. İnşallah Bundan sonra da Ilgın’ımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Birlik ve beraberliğimizin daimi olmasını temenni ediyorum. KOP konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu konuda yönetimimize ve Ilgın Belediyemize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kültür merkezimizin güzel olmasını diliyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından 4 mağaza, bebek ve çocuk kütüphanesi, fuaye alanları, 400 kişilik çok amaçlı konferans ve sinema salonunun yer aldığı Ilgın Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı. -KONYA

haber-gokcebey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu