Ekonomi

Banaz’a kurulacak GES için imzalar atıldı

Uşak’ın Banaz ilçesinde kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) için Uşak Valiliği ile Aydem Yenilenebilir Enerji arasında protokol imzalandı.

Uşak İl Özel İdaresi tarafından Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Kızılcaören köyünde gerçekleştirilecek güneş enerjisi santrali (GES) kurulumu için Uşak Valiliği ile Aydem Yenilenebilir Enerji arasında protokol imzalandı. Uşak Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen imza törenine Uşak Vali Yardımcısı Muammer Balcı ve Aydem Yenilebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha katıldı.

İlgili elektrik dağıtım şirketinden gerekli onayların alınmasının ardından Uşak İl Özel İdaresi adı altında Kızılcaören Köyü’nde yaklaşık 28 bin metrekarelik alan üzerine toplam kurulu gücü 1.84 MWe olan GES tesisi kurulacak. Yaklaşık 3.700 panelden oluşacak GES tesisinden yıllık 3 bin MWh enerji üretilmesi hedefleniyor. Kurulacak GES tesisinden sağlanacak enerji üretimi ile Uşak İl Özel İdaresi ve iştiraklerinin sorumluluğundaki 546 ünitenin elektrik tüketiminin yenilenebilir kaynaklardan karşılanması hedefleniyor.

Tesisin hayata geçmesiyle gerçekleştirilecek olan saf elektrik üretimi ile yıllık yaklaşık 1.900 ton CO2 emisyonunun önüne geçilecektir. – USAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu