Haber

Aydın’da Son 2 Ayda 65 Yabancı Vatandaş İkamet İzni Aldı

Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan ve demokrasinin beşiği olarak nitelendirilen Aydın’da oturma izni alan toplam 11 bin 492 yabancı yaşarken, son 2 ayda 65 yabancı vatandaş oturma izni alarak Aydın’a yerleşti. .

Ünlü tarihçi Herodot’un “gökyüzünün altındaki en güzel ülke” olarak tanımladığı ve pek çok kişinin Ege’ye taşınma hayalini süsleyen Aydın, yabancı uyruklu vatandaşların da tercihleri ​​arasında yer alıyor. Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün geçici müdafaa sahasında bulunan yabancılar ile düzensiz ve düzenli göçmenlere ilişkin verileri çerçevesinde Aydın’da 118 farklı ülkeden yabancı uyruklu vatandaş ikamet etmektedir.

16 Mart 2023 verilerine göre ikamet izni verilen yabancı sayısı 11 bin 427, 25 Mayıs 2023 verilerine göre 11 bin 492 iken, oturma izni alan 65 yabancı uyruklu vatandaş yaklaşık 2 ay içinde Aydın’a yerleşti. Ülke genelinde oturma izni alan yabancı uyrukluların sayısı yaklaşık yüzde 3 azaldı. 16 Mart 2023 itibarıyla ülke genelinde 1 milyon 339 bin 738 oturma izni alan yabancı bulunurken, 25 Mayıs 2023 verilerine göre bu rakam 1 milyon 303 bin 370 oldu. Yabancı uyrukluların yaklaşık yüzde 1’i ülke genelinde yaşayan Aydın’da da yaşamaktadır.

Düzenli göç çerçevesinde bu yabancıların yaklaşık yüzde 45’i Avrupa Kıtasından, yaklaşık yüzde 18’i Asya Kıtasından, yaklaşık yüzde 13’ü Orta Doğu’dan, yaklaşık yüzde 12’si Afrika Kıtasından ve yüzde 7 civarındadır. Aydın’a yüzde 2’sinin Amerika Kıtasından, yaklaşık yüzde 2’sinin ise Avustralya Kıtasından geldiği öğrenildi.

Aydın’da ikamet eden yabancıların ilçelere göre dağılımına bakıldığında en fazla yabancı uyruklunun Kuşadası’nda yaşadığı, uyruklarına göre dağılımına bakıldığında ise en fazla Aydın’da ikamet edenlerin Kuşadası olduğu öğrenildi. İl genelinde İngilizce kökenli. – AYDIN

haber-cat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu