Haber

Antalya Kemer’de büyük orman yangını: Havadan müdahale

DUVAR –Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı ormanlık alanda akşam saatlerinde başlayan ve gece boyu devam eden yangına sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan müdahale başladı.

Göynük Değirmendere Mahallesi mezarlık alanındaki ormanlık alanda saat 21.08 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı.

Ormanın sık ormanlık alanında çıkan yangına gece saatlerinde 50’den fazla sprinkler, çok sayıda su tankeri, ilk müdahale aracı ve 300’den fazla itfaiye ekibi ile müdahale edildi.

Dumandan etkilenen 6 kişi hastanede tedavi altına alındı. Tedbir olarak yangın alanına yakın 10 konut boşaltılırken, Kemer Devlet Hastanesi’ndeki 14 hastadan 12’si taburcu edilerek evlerine gönderilirken, 2 hasta da farklı hastanelere sevk edildi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı gece boyunca bölgeden çalışmaları takip etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un çalışmaları yerinde takip etmek için yangın alanına geldiği öğrenildi.

Gün ağarırken havadan müdahale başladı. Yangın söndürme çalışmalarında 11 uçak ve 22 helikopter görev yapıyor.

BAKAN YUMAKLI’DAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Antalya’nın Kemer ilçesinde çıkan yangınla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Çalışmalar için 11 uçak, 22 helikopter, 62 tazyikli su ve 512 işçinin sevk edildiğini bildiren Yumaklı, “Yangın çıktığı ilk andan itibaren ormanın kahramanları kıyasıya bir mücadele veriyor. Havadan ve karadan müdahalemiz kesintisiz devam ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

YANGIN 100 HEKTATLIK BİR BÖLGEYE SÖKÜLDÜ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yangına ilişkin Kemer İlçe Jandarma Komutanlığı önünde gazetecilere açıklama yaptı. Yangının hava karardıktan sonra başlaması nedeniyle havadan müdahale edilemediğini anlatan Ersoy, yangının gece saatlerinde 100 hektara yayıldığını, sabaha kadar 20 hektar eklenerek 120 hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi.

Ersoy, müdahalenin gün ağarırken havadan başladığını belirterek, şunları söyledi:

“Yangın alanı gece saatlerinde kara ile çevrildi. Milli park sınırları içinde olduğu için ulaşım zor. Ormanda yol imkanı kısıtlı. Gece gruplar halinde orman yolları açıldı. Şu anda 1050 işçi, 200’den fazla araç, 10 uçak ve 22 helikopterle arazi yoğun bir şekilde geceleri yapılan yığınla müdahale ediliyor. Rüzgarın şimdilik şiddetli esmediğini göz önünde bulundurarak inşallah amacımız gündüz saatlerinde yangını kontrol altına almaktır.

Tesellümümüz can kaybının olmamasıdır. İnşallah gün içerisinde bu yangını en az hasarla ve en az can kaybıyla kontrol altına alıp söndürmeyi hedefliyoruz. Şu ana kadar bir yerleşim alanına yayılmadı. İnşallah birkaç saat içinde kontrol altına alabilirsek hızla soğutma çalışmalarına başlayacağız” dedi.

Ersoy, Kemer Devlet Hastanesi’nin tedbir amaçlı boşaltıldığını ancak polikliniklerin ayaktan hastalara hizmet vermeye devam ettiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu