Haber

Altı Masa’nın “Deprem Özel Gündemi” ile bir araya geldiği toplantı sona erdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Demokrat Parti, Gelecek Partisi, GÜZEL Parti ve Saadet Partisi Genel Başkanlarının oluşturduğu toplantı, ‘Deprem Özel Gündemi’ ile sona erdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Altı Masa Toplantısı sona erdi. Saadet Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Karamollaoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Parti Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldı. Altı Masa’nın son toplantısı 26 Ocak’ta YETLERLİ Parti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Aradan 23 gün geçtikten sonra Altı Tablo “Deprem Özel Gündemi” ile gündeme geldi. Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki depremlerin ele alındığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından yazılı açıklama yapıldı.

“İnşaat sektöründe yolsuzluğa kapı açan imar affı ve aşırı kira hırsı, milletimize ağır bir fatura ödetmiştir”

Yazılı açıklamada, “Devletin şaşkınlığına, acziyetine ve bölücü tavrına rağmen depremin olduğu ilk andan itibaren üzerine düşen sorumluluğu yerine getiren ve elinden gelen her şeyi yapmaya çalışan kurumlarımıza ve kamu görevlilerimize teşekkür ederiz. Minnettarız. uluslararası dayanışma gösterenlere ve tüm isimsiz kahramanlarımıza… Sorumluluk verilmesi, depreme karşı savunmasız binalara rapor istemeden imar affı verilmesi, inşaat alanında yolsuzluğa kapı açan aşırı kira hırsı bizi biz yaptı. ulus ölümcül bir fatura ödüyor.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle acılar ve can kayıpları katlanarak arttı”

Açıklama şöyle devam etti: “Ülkemizin her kurumunda yaşanan özerklik, liyakat ve şeffaflık kaybı, afet yönetimini ve deprem müdahale sürecini de doğrudan etkilemiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle mağduriyet ve can kayıpları katlanarak artmıştır. hiçbir bürokrat inisiyatif kullanamaz ve her konuda bir bireyden talimat beklenir.Ne yazık ki iyi yönetilemedi, arama kurtarma çalışmaları geç ve yetersiz kaldı. temel ihtiyaçlar ve yardım faaliyetleri koordine edilememiş ve bunun sonucunda afetin etkisi vahim boyutlara ulaşmıştır.Ne yazık ki belediyeler ve STK’ların ortasında bir ayrım yapılmış, onları sürece dahil etmekte geç kalınmıştır.Kutuplaştırıcı telaffuzlar terk edilmedi, tek merkezden alınan kararlar işleri yavaşlattı.Kolluk görevlileri, madencilerin geç sevki ve iş makineleri sahaya, sosyal medya platformlarında yavaş bant uygulaması Borsaya girmek ve borsayı kapatmamak gibi akıl dışı uygulamalar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurdu ve krizi daha da derinleştirdi.

“Felaketten ders alarak şehirlerimizi ve geleceğimizi ortak akılla inşa etmeliyiz”

Hükümetin deprem bölgesinde yeterli önlem almadığı iddia edilen açıklamada, “Devlet, barınma, seyyar tuvalet ve hijyen konusunda yeterli adımları atmadığı gibi, bölgede salgın riskine karşı gerekli önlemleri de almamıştır” denildi. bölge.Deprem sonrası iç göç ile ilgili herhangi bir planlama ve yönlendirme yapılmamıştır.Bütün kabahat, kusur, ihmal ve kast ortadadır.Türel,idari ve siyasi sorumluluklar da arşivlenip belgelere ve hafızalarımıza not edilmiştir.Millet İttifakı olarak , Omuzlarımızdaki ağır sorumlulukların farkındayız.Şimdi bizi güçlü bir sınav bekliyor.Unutulmamalıdır ki jeoloji,sismoloji,psikoloji,sosyoloji,ekoloji,tıp,iktisat,eğitim,hukuk,siyaset,şehircilik ve mimarlık her şeyin üstesinden gelebilir. asla birbirinden bağımsız düşünülemez, hiçbiri ihmal edilemez.Bu çerçevede tüm bu alanlardan uzmanlarla süreci takip edeceğiz. S. Depremin etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılacak kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar ve ortak çalışmalar için bir komite oluşturacağız.”

“Afet bölgelerinde yabancılara konut, arsa ve arazi satışı yasaklanmalı”

Açıklamanın devamında şöyle devam edildi: “Uyarıyoruz! Afet bölgelerinde yabancılara konut, arsa ve arsa satışı yasaklanmalıdır! Bölgenin yeniden yapılanmasında özellikle Hatay’da demografik ve sosyal yapının korunması büyük önem taşımaktadır.” Bu konunun özellikle takipçisiyiz.”

“(Üniversitelerin uzaktan eğitime dönme kararı) Bu karar derhal geri alınmalıdır”

Açıklamada üniversitelerin uzaktan eğitime geçme kararı da eleştirildi. Yapılan açıklamada, “Toplantımızda ele aldığımız bir diğer konu da üniversitelerin uzaktan eğitime geçme kararıdır. Bu karardan derhal geri dönülmelidir. Gençlerimizi kaliteli eğitim hakkından mahrum bırakacak hiçbir analiz gerçek bir analiz değildir. Büyükşehirlerdeki turizm müdürlüğü ve boş evlerin kapasitesinin depremzedelerimizin barınma ihtiyaçları için kullanılması” ifadelerine yer verildi. Bu yöndeki çalışmalara bir an önce başlanmalıdır” denildi.

“Acılarımızı hep birlikte paylaşacağız, maddi ve manevi yaralarımızı hep birlikte saracağız”

Ortak Politikalar Metni’nde yer alan Kentleşme ve Afet Yönetimi konularına atıfta bulunulan açıklamada, “Siyasi olarak sorumluluk alacağız. ‘Kentleşme’ ve ‘Afet Yönetimi’ başlıkları (https://bit.ly/kentlesme-afet- Yönetimi) Ortak Politikalar Metnimizde aşağıdaki yol haritamızı kullanacağız, ‘nasıl deprem olur’ değil, ‘yarın deprem olacakmış gibi’ güçlü bir kriz yönetimi kuracağız. tek bir kişiyi de açıkta bırakmayacağız! Acılarımızı hep birlikte paylaşacak, maddi ve manevi yaralarımızı birlikte saracağız” ifadeleri kullanıldı.

“Suriye halkına sabır ve başsağlığı diliyoruz”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin en acil ihtiyacı, içinde bulunduğumuz siyasi enkazı kaldırmak, devlet kurumlarını şeffaflık ve halka hizmet açısından güçlendirmek, kriz koşullarında ülkeyi yönetmek, ülkemizi ekonomik krizden çıkarmaktır. Devletin israfına ve gösterişine son vermek, felaketten etkilenecek ekonomimizi güçlendirmek için, devlet yönetiminde liyakat esasına dayalı yeni ve aktif bir hükümettir. Milletimizden aldığımız destek ve kendimize olan inancımızla Türkiye için hazır olduğumuzu, son olarak buradan uluslararası toplumu Suriye’de meydana gelen depremin yaralarını sarmaya, Suriye halkına sabır ve sabır etmeye davet ediyoruz. . Başsağlığı diliyoruz”

Görüşmenin ardından önceden planlanan görüşmenin 2 Mart Perşembe günü Saadet Partisi’nin sahipliğinde gerçekleştirileceği bildirildi. Parti liderlerinin genel merkezi terk etmesi bekleniyor. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu