Haber

Ali Öztunç, 3 Yıl Önce; “Kahramanmaraş’ın Türkoğlu Bölgesi çok riskli. Bu konuda önlem alınmalı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından üç yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında yetkilileri Kahramanmaraş konusunda uyardığı ortaya çıktı. Öztunç, üç yıl önce yaptığı konuşmada, “Türkoğlu’nda en son deprem 1500’lü yıllarda meydana geldi. Yine bilim adamlarının verdiği bilgilere göre. O zamandan beri deprem olmadı. Bir yığılma olduğu söyleniyor. Türkoğlu’nda deprem olacağı belli… Tedbir alıyor muyuz? Hayır’ dedi. 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen depremin Kahramanmaraş’ta da hissedildiğini belirten Öztunç, “Kahramanmaraş’ın Türkoğlu bölgesi çok riskli. Bunun için önlem alınması gerekiyor. Yine hangi kanalı açarsanız açın ‘deprem’ diyorlar. öldürmez, bina öldürür.’ “Evet, doğru, depremler öldürmez, binalar öldürür. Binaların onları öldürmemesi için alınan önlemler var mı, hayır” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerle ilgili arama kurtarma çalışmaları sürerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Elazığ’da meydana gelen depremin ardından TBMM’de basın toplantısı düzenledi. 2020 gündeme geldi. Öztunç, o dönem yaptığı açıklamada Kahramanmaraş’ın deprem bölgesi olduğuna dikkat çekti. Öztunç, 3 yıl önce yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son Elazığ depreminden bu yana hangi televizyon kanalını açarsanız açın mutamot şöyle söyleniyor. ‘Evet bu deprem Elazığ’da, Sivrice’de, Malatya’da oldu. Bu yoldan gidin’ Nereye?Kahramanmaraş, Türkoğlu Bilim adamları açıkça Kahramanmaraş Türkoğlu’nu işaret ediyor.

Son sarsıntı 1500’lü yıllarda Türkoğlu’nda yaşandı. Yine bilim adamlarının verdiği bilgilere göre. O zamandan beri deprem olmadı. Bir birikim olduğu söyleniyor. Peki Türkoğlu’nda deprem olacağı belli. Ne zaman olacağını bilmiyoruz, Allah bilir. Belki 6 ay sonra, belki 6 yıl sonra, belki 60 yıl sonra, belki 100 yıl sonra. Bilmiyoruz. Ama böyle bir ihtimal var. Tedbir alıyor muyuz? Hayır. Kahramanmaraş Elazığ depremini çok ciddi hissetti. Ne sirenler çaldı ne de toplanma alanları gösterildi. Hiçbir şey yapılmadı.

Kahramanmaraş’ta Türkoğlu bölgesi çok riskli. Bunun için önlem alınması gerekiyor. Bir daha hangi kanalı açarsan aç derler ki; ‘Deprem öldürmez, bina öldürür.’ Evet deprem öldürmez bina öldürür. Peki, binaların öldürmemesi için alınan önlemler var mı, hayır. Kimin harekete geçmesi gerekiyor, yöneticiler. Kahramanmaraş bölgesini özellikle Türkoğlu bölgesini dikkatle inceliyorum; bunun için tüm önlemleri almak; Bence artık binalar ve apartmanlar incelenmeli, sarsıntıya karşı dayanıklı mı değil mi, sağlam değillerse ne yapılmalı, bence tek tek kaldırılsın, diyorum. Bu bir uyarıdır. Yarın bir sarsıntıdan sonra ah vay demenin anlamı yok. Hemen yapılsın. İnsanlar öldükten sonra ağlarsan, ya ağlamazsan.”

carsibasihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu