Ekonomi

Alberta uzun süreli kuraklık nedeniyle su kıtlığıyla karşı karşıya

Alberta üst üste dördüncü kuraklık yılını yaşarken, Batı Kanada eyaleti tarım ve enerji gibi kilit sektörleri etkileyebilecek potansiyel su sıkıntısıyla karşı karşıya. Devam eden kurak koşullar Alberta’da 20 yıldır ilk kez su paylaşımı müzakerelerinin yapılmasına yol açarken, eyalet buğday, sığır eti ve ham petrol üretimi üzerindeki etkileri hafifletmeye çalışıyor.

Su ihtiyacını kar erimesi ve yağmur yağışından karşılayan eyalet, 1894 yılından bu yana uzun süredir lisans sahibi olanları kayıran bir lisans sistemi kullanıyor. Ancak bu haklar nadiren kullanılıyor. İklim değişikliğinin daha fazla yağmur ve daha az kar getirmesi beklendiğinden, Alberta yaz aylarında su tedarikinde gelecekte yaşanacak zorluklara hazırlanıyor.

Eyaletin su tahsisinin %46’sını kullanan tarım ve %10’unu oluşturan petrol ve gaz endüstrisi, kuraklık nedeniyle üretimin azalması ve maliyetlerin artması olasılığına karşı hazırlanıyor. Çiftçiler, mahsul üretiminin önemli ölçüde zarar gördüğü geçmiş kuraklık yıllarında olduğu gibi buğday rekoltesinde önemli düşüşler yaşayabilir. Örneğin 2001 yılında durum buğdayı verimi önceki beş yıllık ortalamaya göre %37 oranında düşmüştü.

Delta Cattle besi çiftliğinin yöneticisi Brad Deleeuw, su kıtlığının önceliklerin ürün sulamadan büyükbaş hayvan sulamaya kaymasına neden olması halinde önemli mali kayıplar yaşanabileceğinin altını çizdi. Sığır yemi ithal etmenin maliyeti, Cargill ve JBS gibi şirketler tarafından kesim için yetiştirilen sığır sayısında azalmaya yol açabilir.

Statistics Canada, Kanada’nın sığır sürüsünün kuraklık nedeniyle bu yıl kayıtlardaki en küçük boyutuna ulaştığını bildirdi. Kar paketi ölçümleri, Alberta’nın güneyindeki St. Mary Nehri havzasında %40’lık bir düşüşle birlikte, su içeriğinde bir önceki yıla kıyasla önemli düşüşler olduğunu gösteriyor.

Kuraklık, sahada daha fazla su depolayarak veya eyalet genelinde su taşıyarak uyum sağladıkça daha yüksek maliyetlerle karşılaşabilecek olan petrol şirketlerini de etkiliyor. Trican Well Service (OTC:TOLWF), müşterilerin su kaynaklarını proaktif bir şekilde yönettiğini ve bunun sektör için yeni bir gelişme olduğunu belirtti. Kuraklığa rağmen, Alberta ve British Columbia’nın bazı bölgelerinde konvansiyonel sondaj ve hidrolik kırma işlemleri şu anda yönetilebilir su seviyelerine sahip.

Shell (LON:SHEL) ve Suncor Energy (NYSE:SU) gibi şirketler Alberta operasyonları için acil durum planları uyguluyor. Eyalet, sulama altyapısını genişletmek için 933 milyon C$ (691,32 milyon $) yatırım yaparak 230.000 dönümlük bir alanı daha kapsayacak ve açık kanalları boru hatlarıyla değiştirerek buharlaşma yoluyla su kaybını azaltacak.

Petrol ve gaz üreticileri su depolama ve geri dönüşüme odaklanırken, sektör mevcut su stresini hafifletmek için daha fazla kar ve önemli miktarda yağış bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

yalihuyuk-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu