Teknoloji

Activision Blizzard Satın Alımı Zor Olabilir! FTC Microsoft’a Dava Açtı

görünüşe göre Activision Blizzard’ın satın alınması aşılması gereken büyük bir engelle karşı karşıyadır. Rekabet kuruluşlarından biri olan FTC, Microsoft’a dava açıyor. Detaylar burada.

Bu yılın başlarında Microsoft’un baskısıyla başlattığı Activision Blizzard’ın satın alınması yıl boyunca devam etti. Amerikan yazılım devi, hem rakip kurumlar hem de Sony’nin rekabet kaygısı ile zorlu bir süreçten geçen satın alma için elindeki kartları bir bir oynamaya devam ediyor. Japon teknoloji devine sunulan on yıllık Call of Duty teklifinin ardından Nintendo’ya sunulan benzer bir teklif sonunda anlaşma sağlandı. Hatta Steam için Call of Duty oyunlarının mağazaya geleceğine dair bir taahhüt verilmişti.

Activision Blizzard Satın Alma Büyük Bir Zorbalıkla Karşı Karşıya

Elbette rekabet kurumlarının soruşturmaları devam ederken Microsoft her tarafı ikna etmesi gerektiğini biliyor. Ancak kısa süre önce sürpriz bir gelişme Microsoft için çok kötü bir haber oldu. Çünkü rekabet kurumlarından biri olan FTC tarafından dava açılıyor.

Yayınlanan basın açıklamasında FTC, Xbox tarafının değerli video oyun markalarının kontrolünü ele geçirdikten sonra, rakiplerinin kuyuya erişimini engelleyerek veya azaltarak yüksek performanslı konsollar ve abonelik hizmetleri rekabetine zarar vereceği görüşünü dile getirdi. bilinen içerik

Bu noktada örnek olarak ZeniMax Media’nın satın alınması gösterilmektedir. Bildiğiniz üzere Mart 2021’de tamamlanan satın almanın ardından Redfall ve Starfield gibi oyunların PC ve Xbox konsollarına özel olarak çıkacağı ve PlayStation kullanıcılarının mahrum kalacağı belirtilmişti. Nitekim Call of Duty başta olmak üzere Activision Blizzard oyunları için bir emsalin yaşanabileceği niyeti oldukça güçlü.

Bu durumun satın alma için ne anlama geleceği şu an için belirsizliğini koruyor. Öte yandan kararın ardından Twitter’da paylaşımda bulunan Microsoft lideri Brad Smith, Activision Blizzard satın alımının rekabeti genişleteceğine, oyuncular ve oyun geliştiriciler için daha fazla fırsat yaratacağına olan inancını sürdürdüğünü belirtti.

Bakalım bu davadan sonra neler olacak. Çok yakından takip ediyor olacağız ve en kısa sürede sizlere ulaştıracağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu