Ekonomi

ABD’de konut fiyatlarındaki artış, artan faiz oranları nedeniyle Mart ayında yavaşladı

Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde konut fiyatlarındaki artış hızı, yüksek mortgage oranlarının alıcı talebini etkilemeye başlamasıyla birlikte önemli ölçüde yavaşlama gösterdi. Federal Konut Finansmanı Ajansı (FHFA), Şubat ayındaki %1,2’lik güçlü artışın ardından bu ay konut fiyatlarında %0,1’lik marjinal bir artış olduğunu bildirdi.

Yıldan yıla veriler Mart ayında konut fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %6,7 daha yüksek olduğunu ortaya koyarken, bu oran Şubat ayında bildirilen %7,1’lik yıllık artışa kıyasla bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Bu soğuma eğilimi, 30 yıllık sabit faizli bir ipoteğin ortalama oranının %7’ye yaklaştığı, ipotek oranlarının yükseldiği bir döneme denk gelmektedir. Borçlanma maliyetlerindeki artış, muhtemelen konut fiyatlarındaki artışın yavaşlamasına katkıda bulunan bir faktördür.

Yavaşlamaya rağmen, Mart ayında düşen mevcut konut satışları ile konut piyasası sıkışık kalmaya devam ediyor. Pandemi öncesi seviyelerin gerisinde kalmaya devam eden sınırlı konut stoku, konut fiyatlarının yakın vadede önemli ölçüde düşmesini engelleyebilir. Üç aylık rakamlar karşılaştırıldığında, 2024’ün ilk çeyreğinde konut fiyatlarında 2023’ün ilk çeyreğine kıyasla %6,6’lık, bir önceki yılın dördüncü çeyreğine göre ise %1,1’lik bir artış olduğu görülüyor.

FHFA’nın Araştırma ve İstatistik Bölümü Müdür Yardımcısı Anju Vajja eğilime ilişkin şu yorumda bulundu: “ABD’de konut fiyatları ilk çeyrekte istikrarlı bir şekilde artmaya devam etti. Son altı çeyrektir üst üste %7 civarında seyreden mortgage oranlarına rağmen satılık konut stokunun düşük olması konut fiyatlarının artmasına katkıda bulunmaya devam etti.”

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

caybasihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu