Haber

ABD askeri üslerine art arda baskınlar

ABD ordusunun Haseke’deki Harab Cir Havalimanı’ndaki üssü ile Deyrizor’daki Omar petrol sahasına karadan silahlarla saldırı düzenlendiği bildirildi.

Saldırılarda can kaybı olup olmadığı bilinmezken, üslerin çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

İran destekli gruplar zaman zaman Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki ABD üslerine roketler ve insansız hava araçlarıyla baskın yapıyor.

İran devlet televizyonu, 19 Ekim’de İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarının durdurulmaması halinde bölgedeki müttefiklerinin nasıl saldırabileceğini anlatan bir haber yayınladı.

Video haberde, İsrail’in kuzeyden Hizbullah, doğudan Irak ve Suriye’deki milis güçleri, güneyden ise Yemen’deki Husiler tarafından eş zamanlı olarak füzeler ve insansız hava araçlarıyla hedef alınacağı haritada gösterildi.

İran, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının durdurulması için en üst düzeyde birçok davette bulunmuştu.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney 17 Ekim’de yaptığı konuşmada, İsrail’in baskınlarının devam etmesi halinde şunları söyledi: “direniş güçleri”Tedbir alacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan da 19 Ekim’de yaptığı açıklamada İsrail-Filistin çatışmalarının bölgeye yayılma ihtimalini de dile getirdi.

İran, Lübnan Hizbullahı, Suriye ve Irak’ta desteklediği milisler ve Yemen’de Husiler “direniş güçleri”Olarak isimlendiriyor.

mezitli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu